Aliejaus išgavimo procesas:

  • Aliejus gaunamas jį išspaudžiant arba taikant dviejų pakopų gamybos procesą – išspaudimo ir ekstrahavimo. Paskui neapdorotas aliejus rafinuojamas arba valomas. Išspaustas aliejus gali būti rafinuojamas švelnesnėmis sąlygomis.
  • Aliejaus rafinavimas – tai daugybė technologinių procesų, kurių metu pašalinamos arba kokybiškai pakeičiamos medžiagos, kurios gali neigiamai paveikti aliejaus kokybę ar žmonių sveikatą. Rafinavimo metu pašalinamos visos sveikatai kenksmingos medžiagos, pavyzdžiui, švinas, arsenas, kadmis, gyvsidabris ir kiti cheminiai teršalai, pavyzdžiui, benzopirolis.
  • Rafinuotas aliejus yra beskonis ir šviesios spalvos.
  • Šaltai spausti aliejai nėra rafinuoti (valyti), todėl jie gaminami iš aukščiausios kokybės žaliavų, kuriose nėra jokių teršalų.
  • Šaltai spausti aliejai turi ryškų skonį ir aromatą.

Aliejaus maistinė vertė:

Skirtingai nei gyvuliniuose riebaluose, augaliniame aliejuje vyrauja nesočiosios riebalų rūgštys, kurios dar skirstomos į mononesočiąsias ir polinesočiąsias. Polinesočiosios riebiosios rūgštys visur laikomos labai sveikomis, todėl aliejai, kuriuose gausu omega 3 ir omega 6 polinesočiųjų riebalų rūgščių (rapsų ir saulėgrąžų), yra labai vertinami.

Augaliniame aliejuje nėra cholesterolio. Aliejus nepadidina cholesterolio kiekio organizme. Jis – puikus pasirinkimas žmonėms, kurie rūpinasi savo širdies sveikata.

Aliejus kasdienai:

Rafinuotas aliejus puikiai tinka kepti ir gaminti salotas.

Jo savybės:

  • Didelis atsparumas temperatūros pokyčiams kepant.
  • Kepimui rekomenduojama naudoti rafinuotą saulėgrąžų ar rapsų aliejų, kurie puikiai tinka kepti aukštoje, net iki 230 °C temperatūroje.
  • Ilgai išlieka gero skonio ir aromato (nelieka nemalonaus poskonio po kepimo).
  • Šiluminis atsparumas yra 5–10 % mažesnis nei kitų riebalų, po kepimo nuo produktų aliejų galima lengvai nusausinti.
  • Geros savybės kepimui orkaitėje – aliejus puikiai tinka sausainiams kepti, salotoms ir majonezui ruošti.
  • Rafinuotas aliejus neturi ryškaus kvapo ir skonio, o ruošiant patiekalus išryškina produktų skonio savybes.

Šaltai spausti aliejai:

  • Gamtai artimas gamybos procesas, augalų sėklos tik mechaniškai išspaudžiamos, filtruojamos ir išgautas aliejus išpilstomas į butelius.
  • Aliejus nevalomas, jis gaminamas iš aukščiausios kokybės žaliavų.
  • Paprastas, natūralus aukščiausios kokybės produktas.
  • Ryškaus skonio ir kvapo aliejus puikiai tinka eksperimentams virtuvėje, naujiems kulinariniams potyriams – tiek norint praturtinti maistą, tiek naudojant kaip prieskonį.
  • Gamtos suteiktas skonis.
  • Naudojamas liaudies medicinoje ir dietose.
  • Tamsaus stiklo butelis apsaugo aliejų nuo oksidacijos ir maistinių medžiagų praradimo.

Kokį aliejų naudoti?

Maistui gaminti – kepti, ruošti salotas, įvairiems skoniniams eksperimentams – rekomenduojama naudoti skirtingą aliejų.

Alyvuogių ar rapsų?

  • Alyvuogių aliejus visuotinai laikomas aukščiausios kokybės riebalais. Šis produktas yra pagrindinė sveikos ir širdies ligų profilaktikai rekomenduojamos Viduržemio jūros dietos dalis, todėl alyvuogių aliejus laikomas svarbia subalansuotos mitybos sudedamąja dalimi. Alyvuogių aliejus neabejotinai yra vertingas produktas, tačiau išsami kitų augalinių riebalų maistinių medžiagų analizė rodo kitų aliejų, pavyzdžiui, rapsų aliejaus, pranašumą. Štai kodėl rapsų aliejus Vidurio ir Rytų Europoje taip dažnai rekomenduojamas kaip alyvuogių aliejaus pakaitalas.
  • Gausus taip trūkstamo Omega 3 šaltinis. Augaliniai riebalai yra nesočiųjų riebalų rūgščių šaltinis, iš jų vertingiausios yra nesočiosios omega 6 ir omega 3 riebalų rūgštys. Mūsų mityboje trūksta omega 3 riebalų rūgščių, todėl mūsų kraštuose gyvenantiems žmonėms rekomenduojama vartoti daugiau maisto produktų, kuriuose gausu šių maistinių medžiagų. Toks produktas yra rapsų aliejus – jame yra daugiausia omega 3 riebalų rūgščių, palyginti su visais kitais augaliniais riebalais (dešimt kartų daugiau nei alyvuogių aliejuje).
  • Optimalus riebalų rūgščių kiekis. Rapsų aliejuje ne tik yra daug vertingų nesočiųjų omega 6 ir omega 3 riebalų rūgščių, bet ir jų santykis 2 : 1 yra puikus mitybos poreikių atžvilgiu. Toks optimalus riebalų rūgščių santykis yra būdingas Viduržemio jūros dietai, kurios pagrindinis principas yra sumažinti omega 6 riebalų rūgščių kiekį, kartu didinant omega 3 riebalų rūgščių koncentraciją. Alyvuogių aliejuje yra daug mažiau omega 3 riebalų rūgščių nei rapsų aliejuje, todėl riebalų rūgščių santykis nėra toks palankus – 9 : 1.

Rapsų ir alyvuogių aliejaus sudėties palyginimas 

   

Rapsų aliejus

Alyvuogių aliejus

Polinesočiosios riebalų rūgštys

Linolo rūgštis (omega 6)

20%

9%

Alfa-linoleno rūgštis (omega 3)

10%

1%

Omega 6 ir omega 3 santykis

2:1

9:1

Mononesočiosios riebalų rūgštys

Oleino rūgštis

62%

75%

Sočiosios riebalų rūgštys

 

7%

15%

Šaltinis: Monografija „Olej rzepakowy – nowy surowiec, nova pravda“, prof. hab. dr. Jan Krzimański iš Augalų veisimo ir aklimatizavimo instituto

Omega 3 ir omega 6

Augalinis aliejus yra nesočiųjų riebalų rūgščių šaltinis, o kai kurių iš jų, pavyzdžiui, omega 6 ir omega 3, žmogaus organizmas nepasigamina, todėl jos gaunamos tik su maistu. Omega 3 riebalų rūgštys yra ląstelių membranos dalis. Jų atsiranda pradinėje hormono, kuris reguliuoja kraujo krešėjimą, arterijų sienelių judėjimą ir mažina uždegimą, stadijoje. Dėl šių teigiamų savybių omega 3 riebalų rūgštys atitolina širdies ligas, insultą ir kitas sveikatos problemas, susijusias su kraujotakos sutrikimais. Tačiau omega 3 riebalų rūgščių mūsų mityboje dažnai trūksta, todėl ypač svarbu vartoti produktus, kuriuose yra šios riebalų rūgšties. Vienas iš tokių produktų yra rapsų aliejus, nes jame yra dešimt kartų daugiau omega 3 riebalų rūgščių nei alyvuogių aliejuje.